| Manufacturer Part Number: | PT5024A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REG 5V TO -12V .50A 3P-SIP HRZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT5024A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT5024A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | PT5020 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.75V | |
| Voltage - Input (Max) | 7V | |
| Voltage - Output 1 | -12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 3-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 75% | |
| Power (Watts) - Max | 6W | |
| Standard Package | 35 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT5024A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT5024A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT5024A is new and unused, you can buy PT5024A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT5024A.
| SIT3907AI-2F-33NE-12.288000T | OSC XO 3.3V 12.288MHZ | SIT3907AI-2F-33NE-12.288000T.pdf | |
| VS-VSKU91/12 | SCR Module 1200V 150A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | VS-VSKU91/12.pdf | |
| NE85639R-T1-A | RF Transistor NPN 12V 100mA 9GHz 200mW Surface Mount SOT-143R | NE85639R-T1-A.pdf | |
| RSHN-2030 | EMI FILTER 250VAC 30A SCREW TERM | RSHN-2030.pdf | |
| MT48LC4M16A2TG-7E:G TR | IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC4M16A2TG-7E:G TR.pdf | |
| MP3308DL-LF-P | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 1.33A (Switch) 14-QFN (3x4) | MP3308DL-LF-P.pdf | |
| QBLP610-IG | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.1V 2-SMD, No Lead | QBLP610-IG.pdf | |
| PDA241-SRT02-105A2 | 1M Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.25W, 1/4W Solder Lug | PDA241-SRT02-105A2.pdf | |
| VE-J2R-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-J2R-CY-F4.pdf | |
| D38999/24JJ11BC | CTV 11C 2#20 9#10 SKT J/N RECP | D38999/24JJ11BC.pdf | |
| 102394-9 | 22 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 102394-9.pdf | |
| 1156340000 | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1156340000.pdf | |
| CP000547R00KE66 | RES 47 OHM 5W 10% AXIAL | CP000547R00KE66.pdf | |
| RLR07C7151FRRSL | RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C7151FRRSL.pdf | |
| RNC55H1960FPRSL | RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H1960FPRSL.pdf |