| Manufacturer Part Number: | PT5406A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REGULATOR 1.2V 5.5-6A HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT5406A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT5406A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT5400 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 1.2V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 5.5A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 5-SIP Module | |
| Size / Dimension | 1.11" L x 0.90" W x 0.31" H (28.2mm x 22.9mm x 7.9mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 82% | |
| Power (Watts) - Max | 6.6W | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT5406A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT5406A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT5406A is new and unused, you can buy PT5406A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT5406A.
| RCC20DREI-S734 | CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET | RCC20DREI-S734.pdf | |
| VI-26V-EU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VI-26V-EU-F1.pdf | |
| VI-JNK-IX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-JNK-IX-F3.pdf | |
| VI-BTZ-MY | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-BTZ-MY.pdf | |
| CA3106E14S-6P | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E14S-6P.pdf | |
| 88-569779-35S | TVP02RW-25-35S W/PC CONTAC | 88-569779-35S.pdf | |
| 09670029075 | D SUB_METALLIZED GROMMET | 09670029075.pdf | |
| PS-10PE-D4T2-M2AE | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | PS-10PE-D4T2-M2AE.pdf | |
| 1182015 | CONN FERRULE W TYPE 16AWG RED | 1182015.pdf | |
| RT0805CRD07120RL | RES SMD 120 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD07120RL.pdf | |
| 9T12062A4643FBHFT | RES SMD 464K OHM 1% 1/8W 1206 | 9T12062A4643FBHFT.pdf | |
| SFR25H0006040FR500 | RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR25H0006040FR500.pdf |