| Manufacturer Part Number: | PT5801A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REG 3.3V 18A 4.5/5/5VIN HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT5801A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT5801A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT5800 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 18A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 18-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 94% | |
| Power (Watts) - Max | 59.4W | |
| Standard Package | 15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT5801A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT5801A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT5801A is new and unused, you can buy PT5801A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT5801A.
| FCPF7N60YDTU | MOSFET N-CH 600V 7A TO-220F | FCPF7N60YDTU.pdf | |
| CAT5114VI-10-GT3 | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | CAT5114VI-10-GT3.pdf | |
| ISL1536IRZ-T13 | 2/0 Driver DSL 16-QFN (4x4) | ISL1536IRZ-T13.pdf | |
| VE-JTK-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-JTK-IY-F3.pdf | |
| VI-JNW-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-JNW-MY-B1.pdf | |
| CAR3102R14S-6P | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CAR3102R14S-6P.pdf | |
| 97-3107B22-20P-417-940 | AB 9C 9#16 PIN PLUG | 97-3107B22-20P-417-940.pdf | |
| CIR030RV40A-10PF80 | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR030RV40A-10PF80.pdf | |
| BACC63BV10F2SNH | 2 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV10F2SNH.pdf | |
| 0382101114 | 14 Circuit 0.563" (14.30mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 0382101114.pdf | |
| 4308R-101-124LF | RES ARRAY 7 RES 120K OHM 8SIP | 4308R-101-124LF.pdf | |
| RN55C3500BB14 | RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C3500BB14.pdf |