| Manufacturer Part Number: | PT5802A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REG SW 2.5V 18A HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT5802A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT5802A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT5800 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output 1 | 2.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 18A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 18-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 92% | |
| Power (Watts) - Max | 45W | |
| Standard Package | 15 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT5802A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT5802A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT5802A is new and unused, you can buy PT5802A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT5802A.
| CGA6P3X8R1C106M250AB | 10µF 16V Ceramic Capacitor X8R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGA6P3X8R1C106M250AB.pdf | |
| MD70C16D1-BP | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 70A Chassis Mount D1 | MD70C16D1-BP.pdf | |
| UP0411MG0L | TRANS PREBIAS DUAL PNP SSMINI5 | UP0411MG0L.pdf | |
| MM74HC245AMTCX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | MM74HC245AMTCX.pdf | |
| MTGBEZ-00-0000-0X00J030F | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® MT-G2 White, Warm 3000K 4-Step MacAdam Ellipse 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGBEZ-00-0000-0X00J030F.pdf | |
| VI-2N3-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W | VI-2N3-IX-F2.pdf | |
| VI-252-CU-S | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VI-252-CU-S.pdf | |
| VE-J5W-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W | VE-J5W-MW-S.pdf | |
| PT3403A | CONVERTER DC/DC 48VIN 12A HORZ | PT3403A.pdf | |
| DC1337A | LTC2309 - 12 Bit 14k Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | DC1337A.pdf | |
| RC1005F1272CS | RES SMD 12.7K OHM 1% 1/16W 0402 | RC1005F1272CS.pdf | |
| TSW-117-23-T-D | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-117-23-T-D.pdf | |
| T38311-25-0 | 25 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38311-25-0.pdf | |
| 76193-005LF | Single Post Terminal Connector Through Hole Gold 0.025" (0.64mm) Square | 76193-005LF.pdf |