| Manufacturer Part Number: | PT6364A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REGULATOR 1.8V 11A 12VIN HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT6364A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT6364A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT6360 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 1.8V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 11A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 12-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 87% | |
| Power (Watts) - Max | 19.8W | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT6364A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT6364A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT6364A is new and unused, you can buy PT6364A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT6364A.
| UVK1A682MHD | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1A682MHD.pdf | |
| 173D475X9035WE3 | 4.7µF Molded Tantalum Capacitors 35V Axial 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) | 173D475X9035WE3.pdf | |
| 414509-1 | Contact Gold Coaxial Pin, Center Solder, PCB | 414509-1.pdf | |
| DS1135U-12+T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 12ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1135U-12+T&R.pdf | |
| DG406DJZ | 1 Circuit IC Switch 16:1 100 Ohm 28-PDIP | DG406DJZ.pdf | |
| STM1E-SFP08 | Fiber Optic Transceiver Module General Purpose 155Mbps 3.15 V ~ 3.45 V ST Pluggable, SFP | STM1E-SFP08.pdf | |
| VI-J4B-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W | VI-J4B-EZ.pdf | |
| XR20M1280L40-0B-EB | XR20M1280L40 - Interface, UART Evaluation Board | XR20M1280L40-0B-EB.pdf | |
| LMH6554LE-EVAL/NOPB | LMH6554 1 - Single Channels per IC Current Feedback Amplifier Evaluation Board | LMH6554LE-EVAL/NOPB.pdf | |
| CA3106E20-16SB13A232 | 9 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Silver | CA3106E20-16SB13A232.pdf | |
| ACC05A22-2S-003-LC | ER 3C 3#8 SKT PLUG | ACC05A22-2S-003-LC.pdf | |
| PEC29SAHN | 29 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC29SAHN.pdf | |
| 0386390103 | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386390103.pdf | |
| 1765160000 | 28 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1765160000.pdf |