| Manufacturer Part Number: | PT6472A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REG 2.5V 14A 3.3VIN ADJ HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT6472A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT6472A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT6470 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 2.95V | |
| Voltage - Input (Max) | 3.65V | |
| Voltage - Output 1 | 2.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 14A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 12-SIP Module | |
| Size / Dimension | 1.71" L x 0.84" W x 0.32" H (43.4mm x 21.3mm x 8.1mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 93% | |
| Power (Watts) - Max | 35W | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT6472A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT6472A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT6472A is new and unused, you can buy PT6472A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT6472A.
| GRM1556S1H8R9CZ01D | 8.9pF 50V Ceramic Capacitor S2H 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1556S1H8R9CZ01D.pdf | |
| RBB50DHRT | CONN CARD EXTEND 100POS .050" | RBB50DHRT.pdf | |
| 416F48025ATR | 48MHz ±20ppm Crystal 6pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F48025ATR.pdf | |
| SIT8918AA-32-33E-24.00000Y | OSC XO 3.3V 24MHZ OE | SIT8918AA-32-33E-24.00000Y.pdf | |
| TS4890IST | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-MiniSO | TS4890IST.pdf | |
| 74AC20SJX | NAND Gate IC 2 Channel 14-SOP | 74AC20SJX.pdf | |
| BD46325G-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 5-SSOP | BD46325G-TR.pdf | |
| SPHWH1L3D30ED4UPH3 | LED Lighting LH351B White, Warm 3500K 2.8V 350mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | SPHWH1L3D30ED4UPH3.pdf | |
| MCR18ERTF1583 | RES SMD 158K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18ERTF1583.pdf | |
| FCC17B25AD2E0 | FILT DSUB 25POS M-F ADPTR | FCC17B25AD2E0.pdf | |
| OQ21358000J0G | 21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | OQ21358000J0G.pdf | |
| RT1210DRE07150KL | RES SMD 150K OHM 0.5% 1/4W 1210 | RT1210DRE07150KL.pdf | |
| CMF55340K00BHEA | RES 340K OHM 1/2W .1% AXIAL | CMF55340K00BHEA.pdf |