| Manufacturer Part Number: | PT6502A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REGULTR 1.5V 8A 14 PIN HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT6502A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT6502A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | PT6500 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 3.1V | |
| Voltage - Input (Max) | 6V | |
| Voltage - Output 1 | 1.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 8A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 14-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 68% | |
| Power (Watts) - Max | 12W | |
| Standard Package | 12 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT6502A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT6502A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT6502A is new and unused, you can buy PT6502A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT6502A.
| 1V5KE56A | TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201AE | 1V5KE56A.pdf | |
| MSP430F5324IZQER | CPUXV2 MSP430F5xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 64KB (64K x 8) FLASH 80-BGA MICROSTAR JUNIOR (5x5) | MSP430F5324IZQER.pdf | |
| VSP2265ZSJRG1 | IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 96BGA | VSP2265ZSJRG1.pdf | |
| CXA1816-0000-000N00Q250H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA1816 White, Cool Square | CXA1816-0000-000N00Q250H.pdf | |
| VE-B6D-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VE-B6D-CW-S.pdf | |
| VI-BWX-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-BWX-IY-F1.pdf | |
| MI-J53-MY-F1 | CONVERT DC/DC 155VIN 24VOUT 50W | MI-J53-MY-F1.pdf | |
| PC06CE12-8S-SR | PCCE 8C 8#20 SKT PLUG | PC06CE12-8S-SR.pdf | |
| 6609116-2 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 6609116-2.pdf | |
| 350417-1 | CONN SOCKET 24-18AWG TIN .093" | 350417-1.pdf | |
| SBH21-NBPN-D09-SM-BK | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | SBH21-NBPN-D09-SM-BK.pdf | |
| 2333-6211-TG | 33 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2333-6211-TG.pdf | |
| 0387700230 | 30 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387700230.pdf | |
| OSTOQ167150 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | OSTOQ167150.pdf |