| Manufacturer Part Number: | PT6882A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REGULATOR 2.5V 5A CU CASE HRZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT6882A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT6882A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT6880 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 15V | |
| Voltage - Input (Max) | 25V | |
| Voltage - Output 1 | 2.5V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 5A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 18-SIP Module | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 78% | |
| Power (Watts) - Max | 12.5W | |
| Standard Package | 135 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT6882A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT6882A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT6882A is new and unused, you can buy PT6882A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT6882A.
| BFC237058122 | 1200pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237058122.pdf | |
| BFC238351512 | 5100pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm) | BFC238351512.pdf | |
| M39003/09-4063/TR | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 110 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-4063/TR.pdf | |
| SLD40U-017-B | TVS DIODE 40VWM 64.5VC P600 | SLD40U-017-B.pdf | |
| REG103FA-2.7KTTT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 500mA DDPAK/TO-263-5 | REG103FA-2.7KTTT.pdf | |
| S-1701V3327-U5T1G | - Converter, Battery Powered Devices Voltage Regulator IC 1 Output SOT-89-5 | S-1701V3327-U5T1G.pdf | |
| V150B48T250B3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W | V150B48T250B3.pdf | |
| PT06UHBSB2-14-5S | PT 5C 5#16 PIN PLUG | PT06UHBSB2-14-5S.pdf | |
| CN0967C22S55S8Y240 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CN0967C22S55S8Y240.pdf | |
| MDM-25PH027P | 25 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Wire Leads | MDM-25PH027P.pdf | |
| 1903601-5 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.150" (3.81mm) Through Hole Tin | 1903601-5.pdf | |
| 116-87-312-41-001101 | CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD | 116-87-312-41-001101.pdf | |
| RCL1218732RFKEK | RES SMD 732 OHM 1W 1812 WIDE | RCL1218732RFKEK.pdf | |
| ERD-S2TJ564V | RES 560K OHM 1/4W 5% AXIAL | ERD-S2TJ564V.pdf |