| Manufacturer Part Number: | PT6983A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REG SW 3.3/1.8V 9.5V DUAL HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT6983A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT6983A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | Excalibur™ PT6980 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 10.8V | |
| Voltage - Input (Max) | 13.2V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | 1.8V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 9.5A, 2A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle | |
| Package / Case | 23-SIP Module | |
| Size / Dimension | 2.58" L x 1.02" W x 0.43" H (65.5mm x 25.9mm x 10.9mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 81% | |
| Power (Watts) - Max | 35W | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT6983A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT6983A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT6983A is new and unused, you can buy PT6983A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT6983A.
| VJ1812A330KBCAT4X | 33pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm) | VJ1812A330KBCAT4X.pdf | |
| L25S002.T | FUSE CRTRDGE 2A 250VAC/DC NONSTD | L25S002.T.pdf | |
| 307-030-522-204 | CARDEDGE LO PRO 30POS .156 GRN | 307-030-522-204.pdf | |
| CMS_322_CTP | Lens Clear Panel Mount | CMS_322_CTP.pdf | |
| MCR18ERTJ475 | RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18ERTJ475.pdf | |
| MCR01MZPJ330 | RES SMD 33 OHM 5% 1/16W 0402 | MCR01MZPJ330.pdf | |
| ACS02E22-65P-003 | AC 8C 8#12 PIN RECP | ACS02E22-65P-003.pdf | |
| PLG.M0.7SL.LN | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PLG.M0.7SL.LN.pdf | |
| 180-M44-113R031 | 44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 180-M44-113R031.pdf | |
| DAV3W3P743M30LF | 3 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DAV3W3P743M30LF.pdf | |
| 1445099-9 | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 1445099-9.pdf | |
| 104673-1 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.100" (2.54mm) | 104673-1.pdf | |
| CRCW251286K6FKTG | RES SMD 86.6K OHM 1% 1W 2512 | CRCW251286K6FKTG.pdf | |
| CP00024K700JE66 | RES 4.7K OHM 2W 5% AXIAL | CP00024K700JE66.pdf |