| Manufacturer Part Number: | PT7747A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REGULATOR 24VIN 15A BOOSTER HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT7747A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT7747A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | PT7740 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 20V | |
| Voltage - Input (Max) | 28V | |
| Voltage - Output 1 | 20 ~ 28 V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 15A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Horizontal | |
| Package / Case | 27-SIP Module, Horizontal | |
| Size / Dimension | 2.81" L x 0.49" W x 1.78" H (71.4mm x 12.5mm x 45.1mm) | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 90% | |
| Power (Watts) - Max | 420W | |
| Standard Package | 6 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT7747A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT7747A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT7747A is new and unused, you can buy PT7747A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT7747A.
| PFRA.160.3 | FUSE PTC 1.60A 30V RESET RADIAL | PFRA.160.3.pdf | |
| ECA35DCMI-S288 | CONN EDGECARD 70POS .125" | ECA35DCMI-S288.pdf | |
| FVXO-HC73B-157.2864 | 157.2864MHz HCMOS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 55mA Enable/Disable | FVXO-HC73B-157.2864.pdf | |
| LTC1867LAIGN#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 16-SSOP | LTC1867LAIGN#TRPBF.pdf | |
| LP38691QSDX-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 500mA 6-WSON (3x3) | LP38691QSDX-5.0/NOPB.pdf | |
| MCP6XXXEV-AMP3 | 8-DIP Package 1 - Single Channels per IC General Purpose Amplifier Evaluation Board | MCP6XXXEV-AMP3.pdf | |
| MCR006YRTF7501 | RES SMD 7.5K OHM 1% 1/20W 0201 | MCR006YRTF7501.pdf | |
| TX40AB00-1012 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M15x1 11, B | TX40AB00-1012.pdf | |
| 1404215 | HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY | 1404215.pdf | |
| 54121-807281050LF | 28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold, GXT™ Through Hole | 54121-807281050LF.pdf | |
| RLR07C1242FSRSL | RES 12.4K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1242FSRSL.pdf |