| Manufacturer Part Number: | PT7756A |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | REG 6.6-12.8VOUT 15A 24VIN HORZ |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PT7756A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PT7756A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | PT7750 | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 20V | |
| Voltage - Input (Max) | 28V | |
| Voltage - Output 1 | 6.6 ~ 12.8 V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 15A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | - | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Features | - | |
| Mounting Type | Through Hole, Horizontal | |
| Package / Case | 27-SIP Module, Horizontal | |
| Size / Dimension | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 192W | |
| Standard Package | 6 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PT7756A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PT7756A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of PT7756A is new and unused, you can buy PT7756A Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PT7756A.
| BMVK160ADA4R7MD60G | 4.7µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | BMVK160ADA4R7MD60G.pdf | |
| MKP385611063JYI5T0 | 11µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm) | MKP385611063JYI5T0.pdf | |
| IEGBX1-35204-15L-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | IEGBX1-35204-15L-V.pdf | |
| STS9NF3LL | MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC | STS9NF3LL.pdf | |
| SN74HC244QDWRG4Q1 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HC244QDWRG4Q1.pdf | |
| LTC2901-2CGN#PBF | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 4 Channel 16-SSOP | LTC2901-2CGN#PBF.pdf | |
| XC6124F743ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124F743ER-G.pdf | |
| VI-2WN-EV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VI-2WN-EV-B1.pdf | |
| 2M801-009-02M5-3SA | M801 3C 3#23 SKT RECP OM | 2M801-009-02M5-3SA.pdf | |
| MS27656T19F32SAL | 32 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27656T19F32SAL.pdf | |
| 5-2198617-4 | PLTD PLASTIC BACKSHELL 37 WAY ST | 5-2198617-4.pdf | |
| SBH51-LPSE-D37-ST-BK | 74 Positions Header, Shrouded Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold | SBH51-LPSE-D37-ST-BK.pdf | |
| RP73D2A499KBTG | RES SMD 499K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A499KBTG.pdf |