| Manufacturer Part Number: | PTV10B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 10.6V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTV10B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTV10B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 10.6V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 600mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTV10B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTV10B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of PTV10B-M3/84A is new and unused, you can buy PTV10B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTV10B-M3/84A.
| UZD0J101MCL1GB | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UZD0J101MCL1GB.pdf | |
| UHV0J272MPD1TD | 2700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J272MPD1TD.pdf | |
| SA105A102JAA | 1000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | SA105A102JAA.pdf | |
| SA70AHE3/54 | TVS DIODE 70VWM 113VC DO204AC | SA70AHE3/54.pdf | |
| GCM10DCAT | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | GCM10DCAT.pdf | |
| ACF451832-221-TLD01 | LC (T-Type) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel 300mA 1812 (4532 Metric), 3 PC Pad | ACF451832-221-TLD01.pdf | |
| AD9650BCPZ-25 | 16 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9650BCPZ-25.pdf | |
| 5530008809F | LED Circuit Board Indicator 2 High x 4 Wide Green, Yellow (x 4), Green (x 4) 2.1V Green, 2.1V Yellow Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5530008809F.pdf | |
| PDA125B-2A8F | 2.8A 34 ~ 44.6 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | PDA125B-2A8F.pdf | |
| RCH50S100R0JS06 | RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W | RCH50S100R0JS06.pdf | |
| CPF0402B25R5E1 | RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 | CPF0402B25R5E1.pdf | |
| KPSE07E10-6SDN | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KPSE07E10-6SDN.pdf | |
| 54102-G0808LF | 16 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 54102-G0808LF.pdf | |
| 63698-1 | Ring Terminal Connector 8 Stud Circular 12-16 AWG Crimp | 63698-1.pdf | |
| RT0603CRD0768K1L | RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603 | RT0603CRD0768K1L.pdf |