| Manufacturer Part Number: | PTZTE259.1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Rohm Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 9.1V 1W ±6% Surface Mount PMDS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PTZTE259.1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PTZTE259.1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | PTZTE25 Zener Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 9.1V | |
| Tolerance | ±6% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 6 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | PMDS | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PTZTE259.1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PTZTE259.1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Rohm Semiconductor all series components. The condition of PTZTE259.1A is new and unused, you can buy PTZTE259.1A Rohm Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PTZTE259.1A.
| TV02W8V0B-G | TVS DIODE 8VWM 13.6VC SOD123 | TV02W8V0B-G.pdf | |
| MBRD340TR | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DPAK | MBRD340TR.pdf | |
| ILD2-X009T | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 2 Channel 8-SMD | ILD2-X009T.pdf | |
| CLM-6-35-80-9-AA00-F2-3 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CLM-6 White, Warm Square | CLM-6-35-80-9-AA00-F2-3.pdf | |
| VS8-L3-A3-G22-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS8-L3-A3-G22-00-CE.pdf | |
| MCR03ERTF1023 | RES SMD 102K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF1023.pdf | |
| TV06RW-13-35HB | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-13-35HB.pdf | |
| 10122297-112006LF | 12 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 10122297-112006LF.pdf | |
| 802-80-066-30-001101 | 66 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 802-80-066-30-001101.pdf | |
| M80-6911098 | 10 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Black 0.079" (2.00mm) | M80-6911098.pdf | |
| 325303-19-0 | 19 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325303-19-0.pdf | |
| RCS0805562KFKEA | RES SMD 562K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS0805562KFKEA.pdf | |
| RN50C51R1FRSL | RES 51.1 OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C51R1FRSL.pdf | |
| H835K7BZA | RES 35.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H835K7BZA.pdf |