| Manufacturer Part Number: | PXCM1048WS15A |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK-Lambda Americas Inc. |
| Product Category: | DC DC Converters |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DC/DC CONVERTER 15V .67A PCB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PXCM1048WS15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PXCM1048WS15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Manufacturer | TDK-Lambda Americas Inc. | |
| Series | PXC-M10 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 670mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 10W | |
| Voltage - Isolation | 5kV (5000V) | |
| Applications | Medical | |
| Features | OCP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (5 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Efficiency | 89% | |
| Power (Watts) - Max | 10W | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PXCM1048WS15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PXCM1048WS15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK-Lambda Americas Inc. all series components. The condition of PXCM1048WS15A is new and unused, you can buy PXCM1048WS15A TDK-Lambda Americas Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PXCM1048WS15A.
| CL21C101JBANFNC | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21C101JBANFNC.pdf | |
| VJ0603D1R9BXPAC | 1.9pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D1R9BXPAC.pdf | |
| CDV30EH820JO3 | MICA | CDV30EH820JO3.pdf | |
| 203-2-1-63-752-4-1-1 | CIR BRKR 7.5A 32VDC ROCKER | 203-2-1-63-752-4-1-1.pdf | |
| LM3S1439-IBZ50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 96KB (96K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S1439-IBZ50-A2T.pdf | |
| MI-J2J-IY-F2 | CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 50W | MI-J2J-IY-F2.pdf | |
| 3-1415543-3 | SR6V6K18 | 3-1415543-3.pdf | |
| CA3108R20-8SF80 | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3108R20-8SF80.pdf | |
| L717SDAG15POL2RM8 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L717SDAG15POL2RM8.pdf | |
| 3448-4630 | STRAIN RELIEF 30 POS | 3448-4630.pdf | |
| 20021521-00020T8LF | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021521-00020T8LF.pdf | |
| 91812-312 | 12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | 91812-312.pdf | |
| PWR1913WR100FE | RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1913 | PWR1913WR100FE.pdf | |
| D55342H07B15E0RBS | RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342H07B15E0RBS.pdf | |
| 9T06031A1783DAHFT | RES SMD 178K OHM 0.5% 1/10W 0603 | 9T06031A1783DAHFT.pdf |