| Manufacturer Part Number: | RC14JB390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14JB390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14JB390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14JB390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14JB390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14JB390K is new and unused, you can buy RC14JB390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14JB390K.
| BFC233842825 | 8.2µF Film Capacitor 300V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.402" L x 0.846" W (61.00mm x 21.50mm) | BFC233842825.pdf | |
| T86C155M050ESSL | 1.5µF Molded Tantalum Capacitors 50V 2312 (6032 Metric) 3.2 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T86C155M050ESSL.pdf | |
| ACC20DREF-S734 | CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET | ACC20DREF-S734.pdf | |
| MB90025FPMT-GS-388E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90025FPMT-GS-388E1.pdf | |
| NJM431D | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.2% 100mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | NJM431D.pdf | |
| MCT2TM | Optoisolator Transistor with Base Output 7500Vpk 1 Channel 6-DIP | MCT2TM.pdf | |
| 81-244311-3P | Circular Connector | 81-244311-3P.pdf | |
| TVPS00RS-15-5S-LC | TV 5C 5#16 SKT RECP | TVPS00RS-15-5S-LC.pdf | |
| DJT10E15-97JC-LC | 12 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | DJT10E15-97JC-LC.pdf | |
| 350-80-117-00-106101 | 17 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | 350-80-117-00-106101.pdf | |
| 64991-S49-4 | 98 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold, GXT™ | 64991-S49-4.pdf | |
| 2-1318114-6 | 12 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.098" (2.50mm) | 2-1318114-6.pdf | |
| TS03A15A00J0G | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 90° Free Hanging (In-Line) | TS03A15A00J0G.pdf | |
| CMF6524K900FEEA | RES 24.9K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF6524K900FEEA.pdf |