| Manufacturer Part Number: | RC14KB560K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 560K OHM 1/4W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14KB560K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14KB560K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14KB560K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14KB560K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14KB560K is new and unused, you can buy RC14KB560K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14KB560K.
| CDR03BX223BMZPAT | 0.022µF 100V Ceramic Capacitor BX 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | CDR03BX223BMZPAT.pdf | |
| MKP1841310405M | 10000pF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) | MKP1841310405M.pdf | |
| 0ZCF0185FF2C | PTC RESTTBLE 33V 1.85A CHIP 2920 | 0ZCF0185FF2C.pdf | |
| P4KE100CHE3/73 | TVS DIODE 81VWM 144VC AXIAL | P4KE100CHE3/73.pdf | |
| AOCJY3-10.000MHZ-SW | 10MHz Sine Wave OCXO Oscillator Through Hole 3.3V | AOCJY3-10.000MHZ-SW.pdf | |
| TC7920K6-G | MOSFET 2N/2P-CH 200V 12VDFN | TC7920K6-G.pdf | |
| MB39C031WQN-G-132-JNEFE1 | Linear And Switching Voltage Regulator IC 3 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (1) 3MHz 28-WFQFN Exposed Pad | MB39C031WQN-G-132-JNEFE1.pdf | |
| 3N263 | Optoisolator Transistor Output 1000VDC 1 Channel TO-72-4 | 3N263.pdf | |
| HSMK-A100-S00J1 | Cyan 505nm LED Indication - Discrete 3.4V 2-PLCC | HSMK-A100-S00J1.pdf | |
| TV07DZ-25-24JC-LC | TV 24C 12#16 12#12 SKT J/N REC | TV07DZ-25-24JC-LC.pdf | |
| D38999/20FG16PNL | 16 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20FG16PNL.pdf | |
| SWR204-NREN-D04-RA-GA | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | SWR204-NREN-D04-RA-GA.pdf | |
| 1775480000 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Beige 16-30 AWG | 1775480000.pdf | |
| D55342K07B15D0RWSV | RES SMD 15 OHM 1% 1/4W 1206 | D55342K07B15D0RWSV.pdf |