| Manufacturer Part Number: | RC14KT390K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 390K OHM 1/4W 10% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RC14KT390K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RC14KT390K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Carbon Composition | |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RC14KT390K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RC14KT390K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RC14KT390K is new and unused, you can buy RC14KT390K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RC14KT390K.
| 08051A390JAT2A | 39pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08051A390JAT2A.pdf | |
| HCC08DRES-S13 | CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND | HCC08DRES-S13.pdf | |
| NTD25P03LRLG | MOSFET P-CH 30V 25A DPAK | NTD25P03LRLG.pdf | |
| WW1008R-272K | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 290mA 3.2 Ohm Max Nonstandard | WW1008R-272K.pdf | |
| LFE2-20E-5FN672I | IC FPGA 402 I/O 672FBGA | LFE2-20E-5FN672I.pdf | |
| ATSAM4CMS16CB-AU | ARM® Cortex®-M4F SAM4CM Microcontroller IC 32-Bit Dual-Core 120MHz 1MB (1M x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | ATSAM4CMS16CB-AU.pdf | |
| 72V845L10PF8 | IC FIFO SYNC 4096X18 128QFP | 72V845L10PF8.pdf | |
| SN74ABT16373ADL | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-SSOP | SN74ABT16373ADL.pdf | |
| CRG0805J10R | RES SMD 10 OHM 5% 1/8W 0805 | CRG0805J10R.pdf | |
| AA1206FR-079R09L | RES SMD 9.09 OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-079R09L.pdf | |
| TV07RW-25-F4S-LC | TV 66C 49#22D 13#16 4#12 SKT R | TV07RW-25-F4S-LC.pdf | |
| 293415-2 | SSL Connector 4 Position Receptacle, Male Pins Board to Cable/Wire Solder | 293415-2.pdf | |
| 1740262-6 | SSL Connector 2 Position Outlet Housing for Pin Contact Cable/Wire to Cable/Wire or Board 0.142" (3.60mm) Crimp | 1740262-6.pdf | |
| CP00052K200JE66 | RES 2.2K OHM 5W 5% AXIAL | CP00052K200JE66.pdf |