| Manufacturer Part Number: | RCER72A474K2DBH03A |
|---|---|
| Manufacturer: | Murata Electronics North America |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.47µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCER72A474K2DBH03A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCER72A474K2DBH03A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | RCE Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Murata Electronics North America | |
| Series | RCE | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.47µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 100V | |
| Temperature Coefficient | X7R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Applications | Automotive | |
| Ratings | AEC-Q200 | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.217" L x 0.124" W (5.50mm x 3.15mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCER72A474K2DBH03A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCER72A474K2DBH03A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Murata Electronics North America all series components. The condition of RCER72A474K2DBH03A is new and unused, you can buy RCER72A474K2DBH03A Murata Electronics North America with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCER72A474K2DBH03A.
| MALREKB05JG415H00K | 1500µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 120 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JG415H00K.pdf | |
| B32529C8152K289 | 1500pF Film Capacitor 400V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | B32529C8152K289.pdf | |
| MKP385222200JFI2B0 | 2200pF Film Capacitor 700V 2000V (2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP385222200JFI2B0.pdf | |
| ECQ-V1183JM3 | 0.018µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.295" L x 0.126" W (7.50mm x 3.20mm) | ECQ-V1183JM3.pdf | |
| EBC15DCCD-S189 | CONN EDGECARD 30POS .100" | EBC15DCCD-S189.pdf | |
| LMV358LIST | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-MiniSO | LMV358LIST.pdf | |
| MC10H113FNG | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 20-PLCC (9x9) | MC10H113FNG.pdf | |
| SDI120-16-U-P51 | 16V 120W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input | SDI120-16-U-P51.pdf | |
| DM164120-5 | PIC18F87J10 PICkit PIC18 J-Series 64/80-Pin Demo Board PIC® MCU 8-Bit PIC Embedded Evaluation Board | DM164120-5.pdf | |
| CA02COME28-21PBF80 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA02COME28-21PBF80.pdf | |
| CTV07RW-25-24S | 24 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTV07RW-25-24S.pdf | |
| VG95234M-20-8PY | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | VG95234M-20-8PY.pdf | |
| CTVP00RW-13-4JE-LC | CTV 4C 4#16 SKT RECP | CTVP00RW-13-4JE-LC.pdf | |
| RJSNEJ38D08 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJSNEJ38D08.pdf |