| Manufacturer Part Number: | RCOB-350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Recom Power |
| Product Category: | LED Drivers |
| Available Quantity: | 9019 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 350mA 6 ~ 44 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RCOB-350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RCOB-350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Online Catalog | RCOB-A Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | LED Drivers | |
| Manufacturer | Recom Power | |
| Series | LIGHTLINE RCOB-A | |
| Part Status | Active | |
| Type | Constant Current | |
| Topology | AC DC Converter | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 198VAC | |
| Voltage - Input (Max) | 264VAC | |
| Voltage - Output | 6 ~ 44 V | |
| Current - Output (Max) | 350mA | |
| Power (Watts) | 15W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Dimming | Analog | |
| Features | OCP, OTP, SCP | |
| Ratings | IP20 | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C | |
| Efficiency | 80% | |
| Termination Style | Wire Leads | |
| Size / Dimension | 4.17" L x 2.64" W x 0.87" H (106.0mm x 67.0mm x 22.0mm) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Approvals | CE | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Standard Package | 10 | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RCOB-350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RCOB-350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Recom Power all series components. The condition of RCOB-350A is new and unused, you can buy RCOB-350A Recom Power with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RCOB-350A.
| SMQ450VS181M25X30T2 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.842 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | SMQ450VS181M25X30T2.pdf | |
| ECQ-E1564KF | 0.56µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized Radial 0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm) | ECQ-E1564KF.pdf | |
| B32522C3154J | 0.15µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm) | B32522C3154J.pdf | |
| BFC246946333 | 0.033µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm) | BFC246946333.pdf | |
| 150153J1000FC | 0.015µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Axial 0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm) | 150153J1000FC.pdf | |
| 1206L400SL-SYR | PTC 6V POLYFUSE SURF MOUNT 1206 | 1206L400SL-SYR.pdf | |
| RSC18DRXS-S734 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | RSC18DRXS-S734.pdf | |
| SPMWHT328FD5WAU0S0 | LED Lighting LM301A White, Warm 3500K 2.85V 150mA 115° 2-SMD, No Lead | SPMWHT328FD5WAU0S0.pdf | |
| VE-2WZ-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-2WZ-MX-F2.pdf | |
| AIT6A24-28SS | ER 24C 24#16 SKT PLUG | AIT6A24-28SS.pdf | |
| MS3100R32-9P | 14 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100R32-9P.pdf | |
| CN1020A22G32P7Y040 | 26500 26#20 6#12 P BY PLUG LC | CN1020A22G32P7Y040.pdf | |
| MCR50JZHJLR16 | RES SMD 0.16 OHM 5% 1/2W 2010 | MCR50JZHJLR16.pdf |