| Manufacturer Part Number: | RGC1206DTC100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGC1206DTC100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGC1206DTC100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RGC | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGC1206DTC100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGC1206DTC100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RGC1206DTC100K is new and unused, you can buy RGC1206DTC100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGC1206DTC100K.
| BFC236867683 | 0.068µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm) | BFC236867683.pdf | |
| SLD15-018-B | TVS DIODE 15VWM 24.4VC AXIAL | SLD15-018-B.pdf | |
| MAX186ACPP+ | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-PDIP | MAX186ACPP+.pdf | |
| HLMP-EL22-VXKDD | Amber 589.5nm LED Indication - Discrete 2.2V Radial | HLMP-EL22-VXKDD.pdf | |
| ACS05-14S-2S-003 | ER 4C 4#16S SKT PLUG | ACS05-14S-2S-003.pdf | |
| TV06RL-23-35SA | 100 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06RL-23-35SA.pdf | |
| KJA7T23F21SN | 21 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJA7T23F21SN.pdf | |
| KJB0T21F41BN | 41 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T21F41BN.pdf | |
| 171-015-102L031 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup | 171-015-102L031.pdf | |
| 7-796985-5 | 19 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 7-796985-5.pdf | |
| 61873-1 | Quick Connect Female Crimp Connector Non-Insulated | 61873-1.pdf | |
| 30024 | Terminal Connector Rectangular Standard 2 AWG 3/8 Stud | 30024.pdf | |
| TNPW04021K15BEED | RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW04021K15BEED.pdf |