| Manufacturer Part Number: | RGEF400K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | PTC Resettable Fuses |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | POLYSWITCH PTC RESET 4A KINK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGEF400K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGEF400K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Circuit Protection Products | |
| Video File | TE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment | |
| Featured Product | Innovative Circuit Protection Solutions | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Online Catalog | PolySwitch Radial Leaded | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | PTC Resettable Fuses | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | PolySwitch®, RGEF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Max | 16V | |
| Current - Max | 100A | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 4A | |
| Current - Trip (It) | 6.8A | |
| R Min/Max | 0.021 ~ 0.060 Ohm | |
| Time to Trip | 1.7s | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGEF400K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGEF400K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of RGEF400K is new and unused, you can buy RGEF400K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGEF400K.
| MKT1817322015W | 0.022µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | MKT1817322015W.pdf | |
| HMC18DRTN-S13 | CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND | HMC18DRTN-S13.pdf | |
| 5022R-363G | 36µH Unshielded Inductor 368mA 2.5 Ohm Max 2-SMD | 5022R-363G.pdf | |
| MT44K32M18RB-125E IT:A | IC RLDRAM 576MBIT 1.25NS FBGA | MT44K32M18RB-125E IT:A.pdf | |
| VI-BT1-EV | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | VI-BT1-EV.pdf | |
| PSC12R-090-R-CN3 | 9V 10W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | PSC12R-090-R-CN3.pdf | |
| KJB6T9F98SD | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | KJB6T9F98SD.pdf | |
| TV07RQF-25-20P-LC | TV 30C MIXED(QUAD) PIN RECP | TV07RQF-25-20P-LC.pdf | |
| 1654890000 | CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 | 1654890000.pdf | |
| 04HR-4K-P-N | 4 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 24 AWG | 04HR-4K-P-N.pdf | |
| CMF553K4800FHRE | RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF553K4800FHRE.pdf |