| Manufacturer Part Number: | RGF1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 50V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RGF1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RGF1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Additional Manufacturing Source 01/Oct/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 8.5pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RGF1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RGF1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of RGF1A is new and unused, you can buy RGF1A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RGF1A.
| 36D851G075AA2A | 850µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36D851G075AA2A.pdf | |
| SMBJ4750CE3/TR13 | Zener Diode 27V 2W ±2% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ4750CE3/TR13.pdf | |
| LC87F2G08AUSSOPTLM-E | - Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-MFPSJ | LC87F2G08AUSSOPTLM-E.pdf | |
| DG419DY+T | 1 Circuit IC Switch 2:1 35 Ohm 8-SOIC | DG419DY+T.pdf | |
| 71124S15YG | IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ | 71124S15YG.pdf | |
| MT48LC4M16A2P-75 L:G TR | IC SDRAM 64MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC4M16A2P-75 L:G TR.pdf | |
| AA0201FR-07187RL | RES SMD 187 OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07187RL.pdf | |
| PT06E-14-19S(014) | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06E-14-19S(014).pdf | |
| 97-3106B28-3SZ | AB 3C 3#8 SKT PLUG | 97-3106B28-3SZ.pdf | |
| 5-146506-3 | 6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 5-146506-3.pdf | |
| T38441-25-0 | 25 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38441-25-0.pdf | |
| RNF14FTD143K | RES 143K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTD143K.pdf | |
| MBA02040C4123FC100 | RES 412K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C4123FC100.pdf | |
| RN65D1153FRE6 | RES 115K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D1153FRE6.pdf |