| Manufacturer Part Number: | RL 4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 12004 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 3A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RL 4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RL 4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | - | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RL 4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RL 4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RL 4A is new and unused, you can buy RL 4A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RL 4A.
| 293D225X9010A2TE3 | 2.2µF Molded Tantalum Capacitors 10V 1206 (3216 Metric) 6.3 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 293D225X9010A2TE3.pdf | |
| 178.6116.1001 | CONTACT DFK TIN 0.5 1.0 QMM | 178.6116.1001.pdf | |
| 0215005.TXP | FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM | 0215005.TXP.pdf | |
| PTVS48VP1UP,115 | TVS DIODE 48VWM 77.4VC SOD128 | PTVS48VP1UP,115.pdf | |
| 396-060-521-202 | CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK | 396-060-521-202.pdf | |
| ECA40DRMN-S288 | CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND | ECA40DRMN-S288.pdf | |
| V7805-1500R | CONVERT DC/DC REG 5V 1500MA R/A | V7805-1500R.pdf | |
| VE-20R-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-20R-IX-B1.pdf | |
| CN0966B12S12P7-000 | 26500 12C 12#20 P PLUG SS LC | CN0966B12S12P7-000.pdf | |
| 76342-403 | 6 Position Receptacle Connector Tin-Lead 0.100" (2.54mm) Through Hole | 76342-403.pdf | |
| SSQ-107-02-T-D-RA | 14 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | SSQ-107-02-T-D-RA.pdf | |
| 1877600000 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle, Under Board Through Hole | 1877600000.pdf | |
| CRCW251262R0FKEG | RES SMD 62 OHM 1% 1W 2512 | CRCW251262R0FKEG.pdf | |
| TNPW080556R2BETA | RES SMD 56.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080556R2BETA.pdf |