| Manufacturer Part Number: | RL895-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10mH Unshielded Wirewound Inductor 89mA 22 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RL895-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RL895-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | RL895 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 89mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 22 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.307" Dia (7.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RL895-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RL895-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of RL895-103K is new and unused, you can buy RL895-103K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RL895-103K.
| MLCE28A | TVS DIODE 28VWM 45.5VC CASE1 | MLCE28A.pdf | |
| V100ZA15 | VARISTOR 100V 4.5KA DISC 14MM | V100ZA15.pdf | |
| EEM08DCAH | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | EEM08DCAH.pdf | |
| AOT2910L | MOSFET N CH 100V 6A TO220 | AOT2910L.pdf | |
| MM74HC4046M | IC LOCK LOOP PHASE CMOS 16-SOIC | MM74HC4046M.pdf | |
| LMV851MG/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | LMV851MG/NOPB.pdf | |
| VE-B6X-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W | VE-B6X-MU-B1.pdf | |
| MCR01MRTF1103 | RES SMD 110K OHM 1% 1/16W 0402 | MCR01MRTF1103.pdf | |
| GTSL06CF14S-5S | GT 5C 5#16S SKT PLUG | GTSL06CF14S-5S.pdf | |
| TV07DT-15-97SC | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07DT-15-97SC.pdf | |
| 431115-13-0 | 13 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 431115-13-0.pdf | |
| 0386912630 | 30 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386912630.pdf | |
| RG1608P-4320-C-T5 | RES SMD 432 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RG1608P-4320-C-T5.pdf | |
| CP000382R00KE66 | RES 82 OHM 3W 10% AXIAL | CP000382R00KE66.pdf |