| Manufacturer Part Number: | RM 2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1.2A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RM 2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RM 2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 1.5A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RM 2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RM 2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of RM 2A is new and unused, you can buy RM 2A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RM 2A.
| GCM1885C1H3R3CZ13D | 3.3pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GCM1885C1H3R3CZ13D.pdf | |
| MX5KP6.0A | TVS DIODE 6VWM 10.3VC CASE5A | MX5KP6.0A.pdf | |
| SMBJ5373A/TR13 | Zener Diode 68V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5373A/TR13.pdf | |
| 38H252C | 2.5µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5A 15.1 mOhm Max Nonstandard | 38H252C.pdf | |
| Z8F0813PH005EG2156 | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-PDIP | Z8F0813PH005EG2156.pdf | |
| MCP6002T-E/SN | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MCP6002T-E/SN.pdf | |
| AML51-J40B | LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J | AML51-J40B.pdf | |
| V300B2C100B2 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W | V300B2C100B2.pdf | |
| 1404497 | Insert D-Sub Socket 9pos, Modular Jack 8p8c (RJ45, Ethernet) To D-Sub Socket 9pos, Modular Jack 8p8c (RJ45, Ethernet) | 1404497.pdf | |
| 929647-03-04-EU | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929647-03-04-EU.pdf | |
| 69157-168HLF | 68 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 69157-168HLF.pdf | |
| 115-87-316-41-003101 | CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD | 115-87-316-41-003101.pdf | |
| RT0603BRE0733RL | RES SMD 33 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRE0733RL.pdf | |
| 9T12062A1430CBHFT | RES SMD 143 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A1430CBHFT.pdf |