| Manufacturer Part Number: | RMCF0201FT165K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 165K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0201FT165K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0201FT165K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 165k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0201 | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |
| Height | 0.009" (0.24mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0201FT165K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0201FT165K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0201FT165K is new and unused, you can buy RMCF0201FT165K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0201FT165K.
| TRJD227M006RRJ | 220µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 360 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TRJD227M006RRJ.pdf | |
| SMCJ14CA-13-F | TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC | SMCJ14CA-13-F.pdf | |
| SG-210STF 8.0000ML | 8MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.6 V ~ 3.6 V 1.8mA Standby (Power Down) | SG-210STF 8.0000ML.pdf | |
| FXO-HC530R-59.9824 | 59.9824MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FXO-HC530R-59.9824.pdf | |
| CVCO55CC-2290-2410 | Center Frequency 2350MHz Voltage Controlled Oscillator 0.5 ~ 4.5 V 3 ±2 dBm -15 (Max) dBc | CVCO55CC-2290-2410.pdf | |
| HFA04SD60STRR | Diode Standard 600V 4A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | HFA04SD60STRR.pdf | |
| Z86E3116PSC | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) OTP | Z86E3116PSC.pdf | |
| IDT71V3558S133BG | IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA | IDT71V3558S133BG.pdf | |
| VE-J51-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VE-J51-IY-S.pdf | |
| 97-3106B22-16S-940 | AB 9C 6#16, 3#12 SKT PLUG | 97-3106B22-16S-940.pdf | |
| 183-009-112-431 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 183-009-112-431.pdf | |
| 0395314016 | 16 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) Vertical Through Hole | 0395314016.pdf | |
| 5445999 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 5445999.pdf |