| Manufacturer Part Number: | RMCF0201FT348K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 348K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0201FT348K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0201FT348K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 348k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0201 | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |
| Height | 0.009" (0.24mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0201FT348K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0201FT348K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0201FT348K is new and unused, you can buy RMCF0201FT348K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0201FT348K.
| GLA67F35CET | 6.7458MHz ±30ppm Crystal 20pF 80 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | GLA67F35CET.pdf | |
| FXO-HC730-1.024 | 1.024MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 32mA Enable/Disable | FXO-HC730-1.024.pdf | |
| ICL7136CPLZ | Display Driver 3.5 Digit 40-DIP | ICL7136CPLZ.pdf | |
| 74LVC1G04GX,125 | Inverter IC 1 Channel 4-DFN-EP (2x2) | 74LVC1G04GX,125.pdf | |
| NHD-C12832A1Z-FSW-FBW-3V3 | Graphic LCD Display Module Transflective Black (White - Inverted) FSTN - Film Super-Twisted Nematic SPI 128 x 32 | NHD-C12832A1Z-FSW-FBW-3V3.pdf | |
| 5219499F | Red LED Indication - Discrete Radial | 5219499F.pdf | |
| KPT06A8-4PDN | 4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT06A8-4PDN.pdf | |
| 848941-1 | LGH-1 RECEPT RFI SHLD | 848941-1.pdf | |
| 0757830122 | CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD | 0757830122.pdf | |
| M22-2530246 | 2 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | M22-2530246.pdf | |
| PRPC025SFAN-RC | 25 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PRPC025SFAN-RC.pdf | |
| TV12115000J0G | 12 Position Wire to Board Terminal Block 55° (125°) Angle with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | TV12115000J0G.pdf | |
| M55342H02B493DRWS | RES SMD 493 OHM 1% 1/8W 0505 | M55342H02B493DRWS.pdf | |
| WW1FT35R7 | RES 35.7 OHM 1W 1% AXIAL | WW1FT35R7.pdf |