| Manufacturer Part Number: | RMCF0201FT464K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 464K OHM 1% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0201FT464K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0201FT464K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 464k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0201 | |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | |
| Height | 0.009" (0.24mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0201FT464K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0201FT464K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0201FT464K is new and unused, you can buy RMCF0201FT464K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0201FT464K.
| EKMG161ELL220MJ20S | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG161ELL220MJ20S.pdf | |
| K822M15X7RK53H5 | 8200pF 200V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K822M15X7RK53H5.pdf | |
| 416F520X3CKR | 52MHz ±15ppm Crystal 8pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F520X3CKR.pdf | |
| NLCV25T-150K-EFD | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 175mA 2.86 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | NLCV25T-150K-EFD.pdf | |
| V375B24M200BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W | V375B24M200BG3.pdf | |
| VE-21K-MX | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VE-21K-MX.pdf | |
| PT78HT233H | REGULATOR 3.3V 2A 3PSIP HORZ | PT78HT233H.pdf | |
| TV07DZ-25-43AC | TV 43C 23#20 20#16 PIN J/N REC | TV07DZ-25-43AC.pdf | |
| 5-1478996-6 | CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF | 5-1478996-6.pdf | |
| L777SDE09PA4CH3F | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L777SDE09PA4CH3F.pdf | |
| 6609003-5 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 6609003-5.pdf | |
| RG3216N-2430-B-T1 | RES SMD 243 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-2430-B-T1.pdf |