| Manufacturer Part Number: | RMCF0603JT150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 5% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603JT150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603JT150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603JT150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603JT150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603JT150K is new and unused, you can buy RMCF0603JT150K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603JT150K.
| 402F27111CKT | 27.12MHz ±10ppm Crystal 8pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F27111CKT.pdf | |
| GDZ15B-E3-18 | Zener Diode 15V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ15B-E3-18.pdf | |
| BLM18KG101JH1D | 100 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Power Line 1.9A 1 Lines 30 mOhm Max DCR -55°C ~ 150°C | BLM18KG101JH1D.pdf | |
| AISC-0805HQ-2N5J-T | 2.5nH Unshielded Wirewound Inductor 1.6A 20 mOhm Max Nonstandard | AISC-0805HQ-2N5J-T.pdf | |
| RL110S-471L | 470µH Shielded Wirewound Inductor 570mA 980 mOhm Max Radial | RL110S-471L.pdf | |
| XPLAWT-00-0000-000LV20E5 | LED Lighting XLamp® XP-L White, Neutral 4000K 2.95V 1.05A 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPLAWT-00-0000-000LV20E5.pdf | |
| VE-2V4-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VE-2V4-CX-F2.pdf | |
| ERA-2ARC5900X | RES SMD 590 OHM 0.25% 1/16W 0402 | ERA-2ARC5900X.pdf | |
| 52806-2110 | 21 Position FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Through Hole | 52806-2110.pdf | |
| 0039000073 | CONN SOCKET 18-24AWG CRIMP GOLD | 0039000073.pdf | |
| CRCW20103R83FKEF | RES SMD 3.83 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20103R83FKEF.pdf | |
| D55342E07B7B50RTI | RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B7B50RTI.pdf | |
| CRCW0805681RFKEB | RES SMD 681 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW0805681RFKEB.pdf |