| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT178K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 16543 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT178K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT178K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 178k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT178K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT178K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT178K is new and unused, you can buy RMCF0805FT178K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT178K.
| DMA2610F0R | TRANS PREBIAS DUAL PNP MINI5 | DMA2610F0R.pdf | |
| LQH2HPN220MG0L | 22µH Shielded Wirewound Inductor 340mA 1.92 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | LQH2HPN220MG0L.pdf | |
| 0819-00K | 100nH Unshielded Molded Inductor 895mA 130 mOhm Max Axial | 0819-00K.pdf | |
| LYT4228E3 | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) 9A (Switch) eSIP-7C | LYT4228E3.pdf | |
| LTC3862HGN#PBF | Boost, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 24-SSOP | LTC3862HGN#PBF.pdf | |
| LTW-5630AZL57 | LED Lighting AZL White, Cool 5700K 3.13V 120mA 120° 4-SMD, Flat Lead Exposed Pad | LTW-5630AZL57.pdf | |
| JSM2512S3V3 | DC/DC CONVERTER 3.3V 25W | JSM2512S3V3.pdf | |
| VI-J4J-CY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W | VI-J4J-CY-B1.pdf | |
| S82J-05024A | AC/DC CONVERTER 24V 50W | S82J-05024A.pdf | |
| 3522910KFT | RES SMD 910K OHM 1% 3W 2512 | 3522910KFT.pdf | |
| 131-7018 | STRT M/APC-N F/APC ADAPTER | 131-7018.pdf | |
| IT1-168P/28-23H(03) | 168 Position Connector Module, Center Strip Contacts Gold | IT1-168P/28-23H(03).pdf |