| Manufacturer Part Number: | RMCF0805FT549K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 549K OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0805FT549K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0805FT549K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 549k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0805FT549K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0805FT549K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0805FT549K is new and unused, you can buy RMCF0805FT549K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0805FT549K.
| B41458B7220M3 | 220000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41458B7220M3.pdf | |
| 1206YC224JAT2A | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206YC224JAT2A.pdf | |
| K152K20C0GK5UL2 | 1500pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm) | K152K20C0GK5UL2.pdf | |
| UCC2813PW-3G4 | Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-TSSOP | UCC2813PW-3G4.pdf | |
| XBHAWT-00-0000-000HS60Z8 | LED Lighting XLamp® XB-H White, Warm 2700K 2.9V 700mA 110° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBHAWT-00-0000-000HS60Z8.pdf | |
| TV07DZ-15-5HA-LC | TV 5C 5#16 PIN J/N RECP | TV07DZ-15-5HA-LC.pdf | |
| 983-6S20-41SN-L | 41 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | 983-6S20-41SN-L.pdf | |
| 1301460123 | Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets NEMA 5-20 Wall Mount | 1301460123.pdf | |
| 951412-2011609-AR-PT | 12 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount | 951412-2011609-AR-PT.pdf | |
| 2-87587-0 | 48 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 2-87587-0.pdf | |
| 0387303104 | 4 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387303104.pdf | |
| 1120980000 | 5 Position Terminal Block Header 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1120980000.pdf | |
| RT0603BRB07270KL | RES SMD 270K OHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRB07270KL.pdf | |
| EXB-38V392JV | RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 1206 | EXB-38V392JV.pdf | |
| CMF5015K000BHEB | RES 15K OHM 1/4W .1% AXIAL | CMF5015K000BHEB.pdf |