| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT261K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT261K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT261K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT261K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT261K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT261K is new and unused, you can buy RMCF1206FT261K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT261K.
| 100PX10MEFCTA5X11 | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 100PX10MEFCTA5X11.pdf | |
| GRM155C80G105ME19D | 1µF 4V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155C80G105ME19D.pdf | |
| 150273K630CC | 0.027µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Metallized Axial 0.256" Dia x 0.807" L (6.50mm x 20.50mm) | 150273K630CC.pdf | |
| JAN1N4978DUS | Zener Diode 68V 5W ±1% Surface Mount D-5B | JAN1N4978DUS.pdf | |
| A54SX16A-1TQG100M | IC FPGA 81 I/O 100TQFP | A54SX16A-1TQG100M.pdf | |
| SSM2356CBZ-RL | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class D 16-WLCSP (1.66x1.66) | SSM2356CBZ-RL.pdf | |
| NCP114AMX185TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.85V 300mA 4-UDFN (1.0x1.0) | NCP114AMX185TCG.pdf | |
| ISL28635EV2Z | ISL28635 1 - Single Channels per IC Instrumentation Amplifier Evaluation Board | ISL28635EV2Z.pdf | |
| FMM22DSES | CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET | FMM22DSES.pdf | |
| 901-9511-12SF | SMA Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Solder | 901-9511-12SF.pdf | |
| 5-146486-7 | 14 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 5-146486-7.pdf | |
| 1835562 | 11 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1835562.pdf | |
| HRG3216P-6191-D-T1 | RES SMD 6.19K OHM 0.5% 1W 1206 | HRG3216P-6191-D-T1.pdf |