| Manufacturer Part Number: | RMCF1206FT412K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 412K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1206FT412K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1206FT412K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 412k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1206FT412K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1206FT412K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1206FT412K is new and unused, you can buy RMCF1206FT412K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1206FT412K.
| GRM0225C1E8R9BA03L | 8.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R9BA03L.pdf | |
| DE1E3KX332MN5AA01 | 3300pF 250V Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | DE1E3KX332MN5AA01.pdf | |
| BFC237169274 | 0.27µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | BFC237169274.pdf | |
| SDF DF104S | TCO 250VAC 10A 104C(219F) AXIAL | SDF DF104S.pdf | |
| ECM18DCTD | CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD | ECM18DCTD.pdf | |
| DS1543-70 | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 8KB Parallel 28-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1543-70.pdf | |
| SST-90-W57S-F11-L2200 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) SST-90 White, Cool Square | SST-90-W57S-F11-L2200.pdf | |
| VE-JWR-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-JWR-IY-S.pdf | |
| VE-252-IU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-252-IU-F2.pdf | |
| RMM24DSEH-S13 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | RMM24DSEH-S13.pdf | |
| AMM36DTKH-S288 | CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND | AMM36DTKH-S288.pdf | |
| TV06RW-15-35HC-LC | TV 37C 37#22D PIN PLUG | TV06RW-15-35HC-LC.pdf | |
| CRCW251243R0FKEGHP | RES SMD 43 OHM 1% 1.5W 2512 | CRCW251243R0FKEGHP.pdf | |
| RT1210WRD07430RL | RES SMD 430 OHM 0.05% 1/4W 1210 | RT1210WRD07430RL.pdf |