| Manufacturer Part Number: | RMCF1210FT511K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 511K OHM 1% 1/3W 1210 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF1210FT511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF1210FT511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1210 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF1210FT511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF1210FT511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF1210FT511K is new and unused, you can buy RMCF1210FT511K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF1210FT511K.
| GRM0335C2A7R3DA01D | 7.3pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C2A7R3DA01D.pdf | |
| MKP383310140JFP2B0 | 10000pF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | MKP383310140JFP2B0.pdf | |
| T491B225M035AT | 2.2µF Molded Tantalum Capacitors 35V 1411 (3528 Metric) 4 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T491B225M035AT.pdf | |
| 1492-CB2F120 | CIR BRKR 12A 480VAC 65VDC | 1492-CB2F120.pdf | |
| 8N3QV01EG-0139CDI | VCXO IC 170MHz, 200MHz, 220MHz, 250MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0139CDI.pdf | |
| MAX16962RATEA/V+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 4A 16-WQFN Exposed Pad | MAX16962RATEA/V+T.pdf | |
| TLE72782GV26XUMA1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 180mA PG-DSO-14 | TLE72782GV26XUMA1.pdf | |
| VI-J6K-IW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-J6K-IW-F1.pdf | |
| RSS-3.33.3/P | CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT | RSS-3.33.3/P.pdf | |
| D38999/20WG11SDL | 11 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20WG11SDL.pdf | |
| D38999/20JC4BD | CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT | D38999/20JC4BD.pdf | |
| 55510-708TRLF | 8 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 55510-708TRLF.pdf | |
| 823-22-012-10-003101 | 12 Position Spring Piston Connector Through Hole | 823-22-012-10-003101.pdf | |
| 2112-3-01-01-00-00-07-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Tin-Lead 0.062" (1.57mm) Dia | 2112-3-01-01-00-00-07-0.pdf |