| Manufacturer Part Number: | RNF12FTD196K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF12FTD196K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF12FTD196K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF12FTD196K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF12FTD196K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF12FTD196K is new and unused, you can buy RNF12FTD196K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF12FTD196K.
| ECW-F4124JB | 0.12µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm) | ECW-F4124JB.pdf | |
| 40EPS12 | Diode Standard 1200V (1.2kV) 40A Through Hole TO-247AC Modified | 40EPS12.pdf | |
| CDH74NP-271JC | 270µH Unshielded Wirewound Inductor 480mA 1.38 Ohm Max Nonstandard | CDH74NP-271JC.pdf | |
| PIC16F527-I/ML | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 20-QFN (4x4) | PIC16F527-I/ML.pdf | |
| MC74VHCT574ADTR2 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | MC74VHCT574ADTR2.pdf | |
| MT48LC8M16A2P-75:G TR | IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP | MT48LC8M16A2P-75:G TR.pdf | |
| C4SMK-BJF-CS34Q3C1 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.2V Radial | C4SMK-BJF-CS34Q3C1.pdf | |
| PAH150S48-24/V | CONVERT DC-DC 24V 151.2W 6.3A | PAH150S48-24/V.pdf | |
| V48C28M75B2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | V48C28M75B2.pdf | |
| VE-B1P-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VE-B1P-IY-F4.pdf | |
| MS3108E20-15P W/P CAP | ER 7C 7#12 PIN PLUG RTANG | MS3108E20-15P W/P CAP.pdf | |
| 85107RG1419P50 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | 85107RG1419P50.pdf | |
| TV07DT-15-55SB-S15 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07DT-15-55SB-S15.pdf | |
| RP73D1J976RBTG | RES SMD 976 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RP73D1J976RBTG.pdf | |
| Y16251K35890T9R | RES SMD 1.3589K OHM 0.3W 1206 | Y16251K35890T9R.pdf |