| Manufacturer Part Number: | RNF12FTE196K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF12FTE196K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF12FTE196K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 196k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF12FTE196K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF12FTE196K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF12FTE196K is new and unused, you can buy RNF12FTE196K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF12FTE196K.
| CL21B104KACNNND | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B104KACNNND.pdf | |
| 22255A273FAT2A | 0.027µF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 22255A273FAT2A.pdf | |
| PP11-1-10.0A-OB-S | CIR BRKR MAG-HYDR 10A PUSH-PULL | PP11-1-10.0A-OB-S.pdf | |
| 533289-1 | CONN HDI RCPT 40POS DL VERT T/H | 533289-1.pdf | |
| EEM22DSEH-S243 | CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET | EEM22DSEH-S243.pdf | |
| ASDMPC-66.000MHZ-LR-T3 | 66MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | ASDMPC-66.000MHZ-LR-T3.pdf | |
| S-1313B14-A4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.4V 200mA HSNT-4-A | S-1313B14-A4T1U3.pdf | |
| VE-24M-CU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W | VE-24M-CU-F4.pdf | |
| AC0805JR-0727RL | RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805 | AC0805JR-0727RL.pdf | |
| 10-0518-10H | CONN SOCKET SIP 10POS GOLD | 10-0518-10H.pdf | |
| YQ22015000J0G | 11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | YQ22015000J0G.pdf | |
| RT0805WRB0784R5L | RES SMD 84.5 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RT0805WRB0784R5L.pdf | |
| CRCW0402174KFKTD | RES SMD 174K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402174KFKTD.pdf | |
| RN55C5510BB14 | RES 551 OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C5510BB14.pdf |