| Manufacturer Part Number: | RNF14BBE249K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | METAL FILM 0.25W 0.1% 249K OHM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14BBE249K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14BBE249K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 249k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14BBE249K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14BBE249K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14BBE249K is new and unused, you can buy RNF14BBE249K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14BBE249K.
| B43740A4129M7 | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A4129M7.pdf | |
| 12067C472KAT2A | 4700pF 500V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12067C472KAT2A.pdf | |
| MKP385375125JIP2T0 | 0.075µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | MKP385375125JIP2T0.pdf | |
| VS-P401 | SCR Module 400V 40A Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount 8-PACE-PAK | VS-P401.pdf | |
| PIC16LF723A-I/ML | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-QFN (6x6) | PIC16LF723A-I/ML.pdf | |
| MCP2562T-E/MF | 1/1 Transceiver CAN 8-DFN (3x3) | MCP2562T-E/MF.pdf | |
| RT2875BQGCP | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | RT2875BQGCP.pdf | |
| P01-24-B-1A | Incandescent Panel Indicator 24V 25mA Rectangle with Flat Top, 16.20mm x 16.00mm | P01-24-B-1A.pdf | |
| VI-2TN-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-2TN-IY-F4.pdf | |
| VI-B3X-MU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W | VI-B3X-MU-F4.pdf | |
| ERJ-3EKF7870V | RES SMD 787 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF7870V.pdf | |
| DBO5W5P543H40LF | 5 (Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DBO5W5P543H40LF.pdf | |
| FPIHQUAD-I | 4 Port Faceplate Ivory Single Gang | FPIHQUAD-I.pdf |