| Manufacturer Part Number: | RNF14FAD301K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FAD301K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FAD301K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 301k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FAD301K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FAD301K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FAD301K is new and unused, you can buy RNF14FAD301K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FAD301K.
| EEU-FR1E182B | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E182B.pdf | |
| S509D25SL0P63K5R | 5pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc | S509D25SL0P63K5R.pdf | |
| V20PL60-M3/86A | Diode Schottky 60V 5.5A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V20PL60-M3/86A.pdf | |
| XCV300E-6FG256C | IC FPGA 176 I/O 256FBGA | XCV300E-6FG256C.pdf | |
| VE-BNB-MW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-BNB-MW-B1.pdf | |
| VI-B1M-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VI-B1M-MX-F2.pdf | |
| PAC.M0.5GL.AC39J | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | PAC.M0.5GL.AC39J.pdf | |
| 3030-20-0103-00 | 20 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold | 3030-20-0103-00.pdf | |
| GEC04SGSN-M89 | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Tin | GEC04SGSN-M89.pdf | |
| 68683-316 | 32 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 68683-316.pdf | |
| 1716070000 | 3 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1716070000.pdf | |
| RT1206CRD071K91L | RES SMD 1.91KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD071K91L.pdf | |
| M55342E12B2B34RBS | RES SMD 2.34KOHM 0.1% 1/10W 0603 | M55342E12B2B34RBS.pdf |