| Manufacturer Part Number: | RNF14FAD93R1-1K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 93.1 OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FAD93R1-1K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FAD93R1-1K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 93.1 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FAD93R1-1K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FAD93R1-1K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FAD93R1-1K is new and unused, you can buy RNF14FAD93R1-1K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FAD93R1-1K.
| VJ0805D4R7BLBAJ | 4.7pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D4R7BLBAJ.pdf | |
| M39003/01-6020H | 330µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-6020H.pdf | |
| M39006/25-0201 | 100µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm) | M39006/25-0201.pdf | |
| IULNK111-1REC4-72-60.0-A | CIR BRKR MAG-HYDR 60A TOGGLE | IULNK111-1REC4-72-60.0-A.pdf | |
| MP2-S144-41M1-C-LR | CONN SOCKET 144POS 4ROW R/A GOLD | MP2-S144-41M1-C-LR.pdf | |
| SIT1602BC-83-25E-50.000000T | 50MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator 2.5V 4.2mA Enable/Disable | SIT1602BC-83-25E-50.000000T.pdf | |
| ASTMUPLPV-200.000MHZ-LY-E-T | 200MHz LVDS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 55mA Enable/Disable | ASTMUPLPV-200.000MHZ-LY-E-T.pdf | |
| JANTXV1N4372A-1 | Zener Diode 3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANTXV1N4372A-1.pdf | |
| MMDT2907A-7-F | TRANS 2PNP 60V 0.6A SOT363 | MMDT2907A-7-F.pdf | |
| LC4256C-5TN176I | IC CPLD 256MC 5NS 176TQFP | LC4256C-5TN176I.pdf | |
| VLMK31R1S1-GS18 | Red 630nm LED Indication - Discrete 1.9V 2-SMD, J-Lead | VLMK31R1S1-GS18.pdf | |
| VE-JTM-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W | VE-JTM-EX-F3.pdf | |
| MBB02070C3902FC100 | RES 39K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C3902FC100.pdf | |
| RN60C5361BRE6 | RES 5.36K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C5361BRE6.pdf |