| Manufacturer Part Number: | RNF14FTC681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 681K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FTC681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FTC681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 681k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FTC681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FTC681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FTC681K is new and unused, you can buy RNF14FTC681K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FTC681K.
| VJ0805D4R3BXCAJ | 4.3pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D4R3BXCAJ.pdf | |
| PR11-2-11.75A-25044-12-V | CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET | PR11-2-11.75A-25044-12-V.pdf | |
| SS35HE3/9AT | Diode Schottky 50V 3A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SS35HE3/9AT.pdf | |
| SC1813FH-R56 | 560nH Unshielded Wirewound Inductor 7A 10 mOhm Max Nonstandard | SC1813FH-R56.pdf | |
| MCP4011T-202E/MS | Digital Potentiometer 2.1k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-MSOP | MCP4011T-202E/MS.pdf | |
| S-80830CLUA-B6PT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-89-3 | S-80830CLUA-B6PT2G.pdf | |
| VE-214-MV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | VE-214-MV-F2.pdf | |
| EE2-4.5SNU-L | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | EE2-4.5SNU-L.pdf | |
| 924227-32-32-EU | 64 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole | 924227-32-32-EU.pdf | |
| 292161-2 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | 292161-2.pdf | |
| RT1210CRD075K36L | RES SMD 5.36KOHM 0.25% 1/4W 1210 | RT1210CRD075K36L.pdf |