| Manufacturer Part Number: | RNF14FTD200K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FTD200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FTD200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RNF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FTD200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FTD200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FTD200K is new and unused, you can buy RNF14FTD200K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FTD200K.
| BFC236853105 | 1µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm) | BFC236853105.pdf | |
| SMF54A-HE3-08 | TVS DIODE 54VWM 88VC DO-219AB | SMF54A-HE3-08.pdf | |
| TPSMB16HE3/5BT | TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC SMB | TPSMB16HE3/5BT.pdf | |
| TMS320F28027DAS | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 64KB (32K x 16) FLASH 38-TSSOP | TMS320F28027DAS.pdf | |
| LM236H-5.0/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±2% 10mA TO-206AB, TO-46-3 Metal Can | LM236H-5.0/NOPB.pdf | |
| 1248850000 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Engine FieldPower® | 1248850000.pdf | |
| VI-B5X-IX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W | VI-B5X-IX-F4.pdf | |
| RT1206FRE0780K6L | RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 1206 | RT1206FRE0780K6L.pdf | |
| CA3106E18-11SXB15 | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106E18-11SXB15.pdf | |
| FA1-NLRJ-C04-0 | SMB, Fakra Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | FA1-NLRJ-C04-0.pdf | |
| A38930204 | 2 Circuit 0.437" (11.10mm) Barrier Block Connector, Screws | A38930204.pdf | |
| RNCF0603CTE12K1 | RES SMD 12.1K OHM 0.25% 1/10W | RNCF0603CTE12K1.pdf | |
| AT0603CRD0723R2L | RES SMD 23.2OHM 0.25% 1/10W 0603 | AT0603CRD0723R2L.pdf | |
| RT0603CRC0744R2L | RES SMD 44.2OHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRC0744R2L.pdf |