| Manufacturer Part Number: | RNF14FTD221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FTD221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FTD221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| Featured Product | RNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RNF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 221k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FTD221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FTD221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FTD221K is new and unused, you can buy RNF14FTD221K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FTD221K.
| CGA9N3X7R2E474M230KA | 0.47µF 250V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | CGA9N3X7R2E474M230KA.pdf | |
| C330C105M5U5TA7301 | 1µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm) | C330C105M5U5TA7301.pdf | |
| LMK325F106ZF-T | 10µF 10V Ceramic Capacitor Y5V (F) 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | LMK325F106ZF-T.pdf | |
| QAP2G155KRP | 1.5µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.909" W x 0.528" T x 1.378" L (23.10mm x 13.40mm x 35.00mm) | QAP2G155KRP.pdf | |
| MKP385427250JPM2T0 | 0.27µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.654" L x 0.945" W (42.00mm x 24.00mm) | MKP385427250JPM2T0.pdf | |
| EBA22DCTS | CONN EDGECARD 44POS .125" | EBA22DCTS.pdf | |
| CPC7582MATR | Telecom IC Line Card Access Switch 16-MLP (7x6) | CPC7582MATR.pdf | |
| V375A5M300BS | CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W | V375A5M300BS.pdf | |
| JTAGJET-CCS | TMS320 Series JTAGjet™ In-Circuit Emulator | JTAGJET-CCS.pdf | |
| ERJ-12ZYJ115U | RES SMD 1.1M OHM 5% 3/4W 2010 | ERJ-12ZYJ115U.pdf | |
| CRCW1206634KFKEA | RES SMD 634K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206634KFKEA.pdf | |
| WR-50SB-VFH05-N1 | 50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | WR-50SB-VFH05-N1.pdf | |
| 966256-6702-AR | 56 Position Receptacle, Pass Through Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 966256-6702-AR.pdf | |
| 116-87-328-41-012101 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 116-87-328-41-012101.pdf | |
| RNC55H8251FMRE6 | RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H8251FMRE6.pdf |