| Manufacturer Part Number: | RNF14FTD280K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 280K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FTD280K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FTD280K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 280k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FTD280K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FTD280K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FTD280K is new and unused, you can buy RNF14FTD280K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FTD280K.
| GKG10086-05 | CAP TRIMMER SMD | GKG10086-05.pdf | |
| 1.5SMC180CA-M3/9AT | TVS DIODE 154VWM 246VC SMCJ | 1.5SMC180CA-M3/9AT.pdf | |
| EGM12DTBN-S664 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 | EGM12DTBN-S664.pdf | |
| ASEMB-33.000MHZ-LC-T | 33MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Enable/Disable | ASEMB-33.000MHZ-LC-T.pdf | |
| 4251-000 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 3000pF 15A Axial, Bushing | 4251-000.pdf | |
| DSPIC33FJ16GP102-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 16KB (16K x 8) FLASH 28-QFN (6x6) | DSPIC33FJ16GP102-I/ML.pdf | |
| ADM706RAR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | ADM706RAR.pdf | |
| VI-B3Z-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-B3Z-MY-B1.pdf | |
| PT06E-6-1S | 1 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06E-6-1S.pdf | |
| CA06COME10SL-3S44 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA06COME10SL-3S44.pdf | |
| 350-80-130-00-024101 | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 350-80-130-00-024101.pdf | |
| 831-87-011-20-001101 | 11 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 831-87-011-20-001101.pdf | |
| 20020517-M041A11LF | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020517-M041A11LF.pdf | |
| CRCW12101K33FKTA | RES SMD 1.33K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12101K33FKTA.pdf |