| Manufacturer Part Number: | RNF14FTD340K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 340K OHM 1/4W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF14FTD340K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF14FTD340K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 340k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF14FTD340K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF14FTD340K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF14FTD340K is new and unused, you can buy RNF14FTD340K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF14FTD340K.
| TRA16D222KGS | 2200pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm) | TRA16D222KGS.pdf | |
| JTE-1-1REC4R-33163-225S | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JTE-1-1REC4R-33163-225S.pdf | |
| 10120132-H0E-60DLF | 6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK | 10120132-H0E-60DLF.pdf | |
| SIT3807AI-D-33NG | 1.544MHz ~ 49.152MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 33mA | SIT3807AI-D-33NG.pdf | |
| NTMS3P03R2G | MOSFET P-CH 30V 2.34A 8-SOIC | NTMS3P03R2G.pdf | |
| 8N4QV01EG-0002CDI | VCXO IC 1228.8MHz, 983.04MHz, 614.14MHz, 491.52MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0002CDI.pdf | |
| 74LVC1G34FW5-7 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output X1-DFN1010-6 | 74LVC1G34FW5-7.pdf | |
| 2M805-003-02M15-220PB | M805 20C 20#20HD PIN RECP OM | 2M805-003-02M15-220PB.pdf | |
| CTV07RW-23-151SD-S35AD | 151 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-23-151SD-S35AD.pdf | |
| AIB6U20-33SC-025 | GT 11C 11#16 SKT PLUG UNI | AIB6U20-33SC-025.pdf | |
| DA15P1A7N | CONN DSUB RT ANG THRU-HOLE | DA15P1A7N.pdf | |
| 7834-0000T | 34 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Gray IDC 26 AWG, Stranded; 28 AWG, Solid or Stranded; 30 AWG, Solid Through Hole | 7834-0000T.pdf | |
| RMCP2010FT1K58 | RES SMD 1.58K OHM 1% 1W 2010 | RMCP2010FT1K58.pdf | |
| RCP2512W33R0GWB | RES SMD 33 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W33R0GWB.pdf | |
| M55342E03B1E72RWS | RES SMD 1.72K OHM 1% 1/5W 1005 | M55342E03B1E72RWS.pdf |