| Manufacturer Part Number: | RNF18FTD124K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF18FTD124K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF18FTD124K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 124k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF18FTD124K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF18FTD124K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF18FTD124K is new and unused, you can buy RNF18FTD124K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF18FTD124K.
| ELXS251VSN821MA30S | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN821MA30S.pdf | |
| M39003/01-5246H | 27µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 35V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-5246H.pdf | |
| 51771-024LF | PWRBLADE R/A LF REC | 51771-024LF.pdf | |
| ECX-L33BN-12.288 | OSC 12.288MHZ 3.3V LVDS SMD | ECX-L33BN-12.288.pdf | |
| LT1763CS8-1.5#TRPBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA 8-SOIC | LT1763CS8-1.5#TRPBF.pdf | |
| DD03S1212A | DC/DC CONVERTER 12V 250MA 3W | DD03S1212A.pdf | |
| VE-B5W-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-B5W-EY-F1.pdf | |
| VE-B3M-CW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VE-B3M-CW-F2.pdf | |
| ERJ-S03F1911V | RES SMD 1.91K OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-S03F1911V.pdf | |
| TV07DZ-15-55SC-S1 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07DZ-15-55SC-S1.pdf | |
| DCMY37S | DSUB 37 F SOD D FLOA G30 ZIN | DCMY37S.pdf | |
| 940-SP-301010R-RMK | Plug Modular Connector 10p10c (RJ50) Position Unshielded IDC | 940-SP-301010R-RMK.pdf | |
| RCP0505W11R0JET | RES SMD 11 OHM 5% 5W 0505 | RCP0505W11R0JET.pdf |