| Manufacturer Part Number: | RNF18FTD287K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF18FTD287K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF18FTD287K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 287k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF18FTD287K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF18FTD287K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF18FTD287K is new and unused, you can buy RNF18FTD287K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF18FTD287K.
| 170M5364 | FUSE SQ 800A 700VAC RECTANGULAR | 170M5364.pdf | |
| ABC19DEYN | CONN EDGE .100 38POS DR LOW P | ABC19DEYN.pdf | |
| CY8C4245AXI-473 | ARM® Cortex®-M0 PSOC® 4 CY8C42xx Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | CY8C4245AXI-473.pdf | |
| XQAGRN-02-0000-000000203 | LED Lighting Color Xlamp® XQ-A Green 530nm (525nm ~ 535nm) 0606 (1616 Metric) | XQAGRN-02-0000-000000203.pdf | |
| VI-B6V-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-B6V-EY-F4.pdf | |
| VI-2TV-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-2TV-EX-F1.pdf | |
| VE-B4N-EU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VE-B4N-EU-F1.pdf | |
| SRAH-03H1500 | CONV DC/DC 1.5V 3A 4.5W OUTPUT | SRAH-03H1500.pdf | |
| 345-056-500-804 | CARDEDGE 56POS DUAL .100 GREEN | 345-056-500-804.pdf | |
| 892-80-080-10-004101 | 80 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 892-80-080-10-004101.pdf | |
| 5-1437504-7 | CONN TRANSIST TO-3 3POS GOLD | 5-1437504-7.pdf | |
| RNF14DTD2K21 | RES 2.21K OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTD2K21.pdf | |
| CMF601K0600FLEK | RES 1.06K OHM 1W 1% AXIAL | CMF601K0600FLEK.pdf |