| Manufacturer Part Number: | RNF18FTD523K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNF18FTD523K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNF18FTD523K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 523k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNF18FTD523K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNF18FTD523K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNF18FTD523K is new and unused, you can buy RNF18FTD523K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNF18FTD523K.
| URS2A3R3MDD | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS2A3R3MDD.pdf | |
| 170M6467 | FUSE SQUARE 1.4KA 700VAC | 170M6467.pdf | |
| ACC28HEYN | CONN EDGE .100 28POS HL LOW P | ACC28HEYN.pdf | |
| CM50TU-24H | IGBT Module Three Phase Inverter 1200V 50A 400W Chassis Mount Module | CM50TU-24H.pdf | |
| MB91F528USDPMC-GSE2 | FR81S FR MB91520 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 2.0625MB (2.0625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB91F528USDPMC-GSE2.pdf | |
| 72821L10PFG8 | IC FIFO SYNC 1KX9 10NS 64QFP | 72821L10PFG8.pdf | |
| ECE20US09 | AC/DC CONVERTER 9V 20W | ECE20US09.pdf | |
| BP5048-24 | IC AC/DC CONV 24V 200MA SIP12 | BP5048-24.pdf | |
| VI-27Y-EX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W | VI-27Y-EX-F4.pdf | |
| VI-B61-CU-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | VI-B61-CU-S.pdf | |
| FGG.2K.308.CYCC75 | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | FGG.2K.308.CYCC75.pdf | |
| 2014-3/4ST | 14 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Solder Lugs, Single | 2014-3/4ST.pdf | |
| HW06705100J0G | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW06705100J0G.pdf | |
| 2715-4-01-50-00-00-07-0 | PC Pin Terminal Connector Through Hole Tin-Lead 0.156" (3.96mm) Dia | 2715-4-01-50-00-00-07-0.pdf |