| Manufacturer Part Number: | RNMF12FTD511K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RNMF12FTD511K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RNMF12FTD511K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RNMF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 511k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RNMF12FTD511K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RNMF12FTD511K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RNMF12FTD511K is new and unused, you can buy RNMF12FTD511K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RNMF12FTD511K.
| 6.3SKV22M4X5.5 | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 6.3SKV22M4X5.5.pdf | |
| CD45-E2GA681M-VKA | 680pF 440VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | CD45-E2GA681M-VKA.pdf | |
| BFC237367474 | 0.47µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) | BFC237367474.pdf | |
| MB91F465CAPMC-GS-N2E2 | FR60 RISC FR MB91460C Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 544KB (544K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | MB91F465CAPMC-GS-N2E2.pdf | |
| TLC2262CPWR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLC2262CPWR.pdf | |
| AML51-D50RG | BUTTON FOR AML41D INDIC ONLY | AML51-D50RG.pdf | |
| HLMP-3762-G00B2 | LED Circuit Board Indicator Single Red Diffused, Tinted 1.9V 10mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole, Right Angle | HLMP-3762-G00B2.pdf | |
| VI-B44-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | VI-B44-MV-F3.pdf | |
| 7241-05-1000 | Reed Relay SPDT (1 Form C) Through Hole | 7241-05-1000.pdf | |
| 97-3057-12-6 | Olive Connector Cable Clamp 1 3/16-18 20, 22 | 97-3057-12-6.pdf | |
| 5-2040555-0 | 20 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Red 0.079" (2.00mm) | 5-2040555-0.pdf | |
| VO20115100J0G | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | VO20115100J0G.pdf | |
| RMCF2010FT64R9 | RES SMD 64.9 OHM 1% 3/4W 2010 | RMCF2010FT64R9.pdf | |
| HPC12JB1R00 | RES SMD 1 OHM 5W 5048 WIDE | HPC12JB1R00.pdf |