| Manufacturer Part Number: | ROV05-221K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 220V 400A DISC 5MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV05-221K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV05-221K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 400A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |
| Energy | 7.8J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV05-221K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV05-221K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV05-221K is new and unused, you can buy ROV05-221K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV05-221K.
| B43305A5127M82 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.13 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A5127M82.pdf | |
| 1206YD105MAT2A | 1µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206YD105MAT2A.pdf | |
| B32560J6682J | 6800pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP 0.354" L x 0.098" W (9.00mm x 2.50mm) | B32560J6682J.pdf | |
| MT40CB16T1-BP | SCR Module 1600V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module | MT40CB16T1-BP.pdf | |
| RMM30DTBH | CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD | RMM30DTBH.pdf | |
| CA3102R20-18SA95 | 9 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | CA3102R20-18SA95.pdf | |
| ACS06F-28-16PB(025) | 20 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | ACS06F-28-16PB(025).pdf | |
| ACPP0805 3K B | RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0805 | ACPP0805 3K B.pdf | |
| CFR-25JR-52-2K | RES 2K OHM 1/4W 5% AXIAL | CFR-25JR-52-2K.pdf | |
| CMF6584K500FKEB | RES 84.5K OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF6584K500FKEB.pdf | |
| CMF656R1900FKR6 | RES 6.19 OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF656R1900FKR6.pdf |