| Manufacturer Part Number: | ROV07-681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Littelfuse Inc. |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 680V 1.2KA DISC 7MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ROV07-681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ROV07-681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | Circuit Protection Products Availabe 27/Jun/2016 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | Littelfuse Inc. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 612V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 680V | |
| Varistor Voltage (Max) | 748V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 420VAC | |
| Maximum DC Volts | 560VDC | |
| Energy | 43J | |
| Package / Case | Disc 7mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ROV07-681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ROV07-681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Littelfuse Inc. all series components. The condition of ROV07-681K is new and unused, you can buy ROV07-681K Littelfuse Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ROV07-681K.
| CDR32BP121BKZPAT | 120pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP121BKZPAT.pdf | |
| 1-100434-4 | 96P.IEC-C FEM.CONN. | 1-100434-4.pdf | |
| GEM24DRKF | CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD | GEM24DRKF.pdf | |
| 416F50035CAT | 50MHz ±30ppm Crystal 10pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F50035CAT.pdf | |
| BUT11 | TRANS NPN 400V 5A TO-220 | BUT11.pdf | |
| IS42S32800D-7B-TR | IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 90FBGA | IS42S32800D-7B-TR.pdf | |
| SLB9660XT12FW440XUMA2 | IC TPM 28TSSOP | SLB9660XT12FW440XUMA2.pdf | |
| VE-2WN-IV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W | VE-2WN-IV-B1.pdf | |
| RC2010FK-0716R9L | RES SMD 16.9 OHM 1% 3/4W 2010 | RC2010FK-0716R9L.pdf | |
| ACC06A22-22P | AC 4C 4#8 PIN PLUG | ACC06A22-22P.pdf | |
| LJTPQ00RE-21-16S | LJT 16C 16#12 SKT RECP | LJTPQ00RE-21-16S.pdf | |
| 2M804-001-06NF8-28P | M804 8C 8#20HD PIN PLUG OM | 2M804-001-06NF8-28P.pdf | |
| TV06RL-25-20SB-LC | TV 30C MIXED SKT PLUG | TV06RL-25-20SB-LC.pdf | |
| LCC2/0-12W-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 2/0 AWG 1/2 Stud | LCC2/0-12W-X.pdf | |
| 9T12062A2611DBHFT | RES SMD 2.61K OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A2611DBHFT.pdf |